دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸
خانه / بورس تهران / پایان بهترین سال مالی زاگرس با تقسیم سود ۹۴ درصدی

پایان بهترین سال مالی زاگرس با تقسیم سود ۹۴ درصدی

مجمع عمومی عادی شرکت پتروشیمی زاگرس برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ برگزار گردید.

به گزارش خبرنگار فاندبوک، در ابتدا آقای محمدرضا میر احمدی مدیرعامل پتروشیمی زاگرس گزارشی از وضعیت شرکت در سال گذشته عنوان کرد:

سال خوب فروش و سخت حمل و نقل

 • نرخ فروش متانول در سال قبل نوسان زیادی داشته اما زاگرس متانول خود را ۱۰ درصد بیشتر از قیمت درج شده در نشریه پلتس به هند فروخت. درباره دیگر مشتریان بزرگ مانند چین فروش ها بر اساس CFR همان کشور بوده.
 • سال ۹۷ برای حمل و نقل سال بسیار سختی بود قیمت حمل در هر تن به ۳۹ دلار در هر تن رسیده است که البته ۶ درصد پایین تر از بودجه است اما حمل برای ما در حال حاضر عددی در حدود ۵۰ دلار است.
 • برای حمل محصولاتمان مشکلی نداریم ۱۳ تانکر در اختیار داریم که شبکه حمل و نقل ما را به خوبی مدیریت میکنند. بخشی از این ناوگان در مالکیت شرکت است اما بخش مهمی از آن به گونه ای دیگر اداره میشود که به دلیل جلوگیری از اعمال تحریم های آمریکا نمیتوانیم این موضوع را عنوان کنیم.

جهش سودآوری در سال ۹۷

 • بازار بزرگ صادرات ما با ۸۰ درصد در اختیار چین است پس از آن کشور های هند، مالزی، ترکیه، تایلند و… از جمله مهترین مقاصد صادراتی ما است.
 • در پیش بینی بودجه سال ۹۷ فروش بیش از ۴۲۷۲ میلیارد تومان از محصولات را در نظر گرفته بودیم که خوشبختانه فروش بیش از ۷۳۰۰  هزار میلیارد در شرکت محقق شد درحالی که بهای تمام شده از ۲۳۰۰ میلیارد تومان به ۲۹۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت که رقم قابل توجهی در مقابل فروش نیست!
 • سال ۹۵ حدود ۳ هزار میلیارد تومان فروختیم که این مقدار به ۷۳۰۰ میلیارد رسیده است. سود خالص نیز از ۹۵۰ میلیارد به ۳۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.
 • در سال ۱۳۹۷ مقدار ۹۴۲ میلیون دلار مبلغ حاصل از فروش صادراتی ما بوده است که ۷۳۶ میلیون تومان آن طبق مقررات بانک مرکزی به کشور بازگشته که در جلسه اخیر با ریاست بانک مرکزی شرکت پتروشیمی زاگرس مشمول تشویق شده است.
 • زاگرس در بحث مالیات عملکرد سال ۹۵ بیش از ۱۳ میلیارد تومان بستانکار شده است که مراحل بازپس گیری آن در حال انجام است.

سه چالش بزرگ پیش روی شرکت

 • یکی از مهمترین چالش های شرکت در سال جدید تامین تجهیزات فنی و تولیدی است اما خوشبختانه در فضای گشایش های برجام توانستیم قطعات و تجهیزات مورد نیاز پتروشیمی را به اندازه نیاز ۲ سال آینده شرکت خریداری و انبار کنیم اما برای آینده مشکلاتی در این زمینه خواهیم داشت.
 • محدودیت های انتقال ارز بعد از ۴ نوامبر بسیار بیشتر شده اما راه حل هایی را برای دور زدن تحریم ها داریم این مسله نیز چالشی بسیار جدی برای شرکت است.
 • فزونی عرضه بر تقاضا در بازار جهانی متانول میتواند بازار را تحت تاثیر قرار دهد، به عنوان مثال کشور های آمریکای شمالی تا سالهای قبل یک وارد کننده ۶ میلیون تنی در سال بودند اما امسال به صادر کننده ۳ میلیون تنی تبدیل شدند البته در چین مصرف متانول رشد خوبی داشته است ولی نمیتوان اعدادی فراتر از قیمت های سال قبل برای متانول در نظر گرفت. این موضوع را هم باید بدانیم که واحد های متانول ساز چین با متانول زیر ۲۳۰ دلار زیان ده میشوند بنابراین این موضوع میتواند بازه قیمتی را در سال جدید مشخص کند.

اختلاف حساب با مبین

 • پیرامون اختلاف نظر بر سر نرخ سرویس های جانبی و خدمات یوتولیتی جلسات متعددی با شرکت پتروشیمی مبین و شورای رقابت داشته ایم که توافق شد نرخ سرویس ها  ۸۹ سنت باشد. که بزودی نتیجه رفع اختلاف حساب ها برای سال ۹۲ شفاف سازی میشود.
 • در حال حاضر ۵۲۷ میلیارد اختلاف حساب با مبین است که به هیچ وجه ذخیره نخواهیم گرفت زیرا این موضوع میتواند علیه ما مطرح شود اما توافقی در حال نهایی شدن است که قرار است در روزهای آینده اعلام شود به نظر میرسد منافع دو شرکت در این توافق تامین میشود.

تقسیم سود

 • نماینده سازمان بورس با اشاره به عدم انتشار توافق با مبین و مشخص نبودن ابعاد سود و زیان شرکت از این محل توصیه میشود در تقسیم سود این مبلغ کسر شود تا سود موهومی توزیع نگردد.
 • در بحث فروش ارزی نیاز هست که با بانک مرکزی بر سر نرخ تسعیر توافق شود.
 • در پایان مجمع ۱۴۶۰۰ ریال معادل ۹۴ درصد از سود شرکت به صورت سود نقدی میان سهامداران توزیع شد که طبق زمانبدی قابل دریافت است!

 

زمانبدی تقسیم سود

جدول زمانبدی تقسیم سود زاگرس در سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹

همچنین ببینید

ثبت رکورد بالاترین فروش چکاپا علی رغم افت نرخ های فروش

شرکت صنایع کاغذ پارس ” چکاپا ” گزارش فعالیت ماهانه برای دوره یک ماهه منتهی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *