سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸
خانه / اخبار برگزیده / نبرد با تاکسی لندن و فروش سهام توسط مدیران ارشد ؛ دردسر های تازه اوبر

نبرد با تاکسی لندن و فروش سهام توسط مدیران ارشد ؛ دردسر های تازه اوبر

نبرد اوبر با تاکسی لندن

تاکسی لندن یا Black Cab یکی از قدیمی ترین ناوگان تاکسی رانی در جهان است که جزو هویت تاریخی لندن محسوب میشود.

مبارزه یک پلتفرم حمل و نقل آنلاین که عمری کمتری از ۱۰ سال دارد با یک سیستم حمل و نقل با قدمت بیش از ۱۰۰ سال به تنهایی میتواند سخت و پر از چالش باشد.

در حال حاضر ۲۱ هزار دستگاه تاکسی های سیاه رنگ در لندن مشغول به فعالیت است این درحالی است که اوبر در کمتر از ۳ سال از ورود به بازار لندن توانست با ۴۵ هزار دستگاه خودرو و ۳٫۵ میلیون سفر در روز  به موفق ترین بازیگر این صنعت در لندن تبدیل شود.

اما جذابیت لندن بسیار بالا است. اوبر و تاکسی لندن تنها فعالان آن نیستن، بازیگران کوچکتری همچون Bolt ، Kapten و Ola در بازار هستند که منتظر خطای رقیب برای کسب سهم بیشتر هستند.

لغو مجوز فعالیت اوبر در لندن

سازمان تاکسیرانی لندن روز دوشنبه ۲۴ نوامبر در بیانیه ای اعلام کرد که به دلیل سو استفاده برخی از رانندگان تاکسی آنلاین اوبر از اسم و عنوان غیر واقعی مجوز فعالیت این شرکت لغو میشود.

البته این مسئله شامل دیگر تاکسی های آنلاین نشده که نشان میدهد تاکسیرانی لندن مشکلی با نحوه استخدام رانندگان توسط اوبر دارد.

نمیتوان این تصمیم ناگهانی را بی ربط به موفقیت های بزرگ اوبر در لندن دانست.

رقبا وارد میشوند

موقعیتی که رقبا انتظارش را میکشیدند فرا رسید. Kapten در فاصله یک روز توانست تعداد رانندگان خود را به ۱۶ هزار نفر افزایش دهد همچنین Bolt با استخدام ۳۰ هزار راننده به خوبی از جای خالی اوبر برای کسب سهم از بازار استفاده کردند.

فروش سهام توسط بنیان گذاران

اما لغو مجوز فعالیت اوبر در لندن تنها دردسر این شرکت در روز های گذشته نبود.

پس از عرضه اولیه سهام اوبر در بازار بورس نیویورک در ماه می قیمت هر سهم از سقف ۴۲ دلاری خود به کمتر از ۳۰ دلار رسید تا سرمایه گذاران را نا امید کند.

طبق قوانین مالکین شرکت نمیتوانند ۱۸۰ روز پس از عرضه سهام در بازار اقدام به فروش سهم خود کنند.

این ممنوعیت در ماه نوامبر به پایان رسید و تراویس کالانیک بنیان گذار و مدیرعامل اسبق اوبر ۲۵۰ میلیون دلار از سهام خود در از ابتدای ماه جاری در اوبر را به فروش رساند او همچنان مالک بیش از ۳۶ میلیون برگه سهم معادل ۱٫۷ میلیارد دلار از اوبر است.

گرت کمپ دیگر بنیان گذار شرکت نیز ۲۰ میلیون دلار از سهام خود را به فروش رساند اما او بیش از ۲ میلیارد دلار از سهام اوبر را در اختیار دارد

اما دارا خسروشاهی مدیر فعلی شرکت اوبر در روزهای گذشته ۶ میلیون دلار از سهام اوبر را خریداری کرده است.

پس از تبادل بزرگ SEC پرونده ای را برای بررسی بیشتر این مسئله باز کرده که در صورت اثبات موارد خلاف قانون، اوبر با مشکل بزرگی رو برو خواهد شد.

نمودار تغییرات قیمت سهام اوبر در بازار سهام آمریکا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *