چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸
خانه / تحلیل بنیادی / رونق عرضه ها گروه زراعت و دامپروری

رونق عرضه ها گروه زراعت و دامپروری

شرکت کشت و دام پروری فکا ” زفکا ” به عنوان پنجمین شرکت از گروه زراعت و خدمات وابسته، در سال جاری روز چهارشنبه ۱۳۹۷/۱۱/۲۴ به صورت عرضه عمومی وارد بازار سرمایه میشود.

تاریخچه شرکت کشت و دامپروری فکا

شرکت کشت و دامپروری فکا در سال ۱۳۵۷ در زمینی به وسعت بیش از ۱۶۰ هکتار افتتاح شد. این مجموعه دارای سه واحد به شرح زیر می باشد:

  • واحد شماره یک کشت و دام فکا با مساحت ۶ هکتار به ظرفیت ۳۷۰۰ راس دام مولد.
  • واحد شماره دو با مساحت ۶ هکتار به ظرفیت ۱۸۰۰ راس دام مولد.
  • واحد شماره سه تلیسه با مساحت ۴ هکتار به ظرفیت ۳۰۰۰ راس دام.

 

ظرفیت تولیدی شرکت

  • تولید گوساله های حاصل از برداشت تخمک و انتقال جنین با ظرفیت سالیانه ۲۰۰ راس.
  • تولید سالیانه ۶۰ هزار تن شیر خام.
  • فروش ۲۵۰۰ راس گوساله نر معمولی و دو بهره گوشتی و شیری.
  • ظرفیت فروش سالیانه ۲۰۰۰ قطعه جنین منجمد.
  • ظرفیت فروش ۸۰۰ راس تلیسه آبستن.
  • ارائه سالیانه ۱۸۰ راس گوساله نر ممتاز.

 

وضعیت صنعت دامپروری در کشور

اگر نگاهی به کشور های پیشرفته در زمینه دامپروری و لبنیات در دنیا بیاندازیم متوجه اهمیت و درآمد سرشار این صنعت خواهیم شد.

اما در ایران به علت سیاست های دولتی حاکم بر این صنعت، اثری از بازار آزاد دیده نمیشود و تنها تصمیم دولت میتواند افزایش نرخ محصولات را تایید کند.

براساس آمار های منتشر شده دامداری های صنعتی کشور در سال ۱۳۹۵ بیش از ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن شیر خام تولید کرده اند اما با توجه به افزایش جمعیت گاو های شیرده کشور این مقدار در سال ۱۳۹۶ به ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تن رسیده است.

با توجه به افزایش جمعیت گاو های شیر ده در کشور، به طور متوسط هر سال ۷ تا ۸ درصد افزایش تولید شیرخام را شاهد هستیم.

در سال ۹۶ بیش از ۱۰ میلیون تن شیرخام در کشور تولید شده که سهم دامداری های صنعتی بیش از ۵۰ درصد بوده. دامداری های صنعتی ۸۰ درصد از نیاز کارخانجات لبنی کشور را مرتفع میکنند و ۲۰ درصد از آن سهم دامداری های سنتی است.

افزایش نرخ ارز و جذابیت صادرات

با تداوم افزایش نرخ ارز، شرکت های لبنی و حتی تولید کننده شیرخام تمایل بیشتری به صادرات داشته اند. براساس آخرین آمار های منتشر شده ایران در سال ۱۳۹۶ بیش از ۱ میلیارد دلار انواع محصولات لبنی را صادر کرده است.

اما صادرات دام زنده در کشور چندان رواج ندارد و البته قوانین سختگیرانه ای برای آن وجود دارد.

افزایش قیمت گوشت قرمز

یکی از نگرانی ها تداوم افزایش قیمت گوشت قرمز در کشور است که میتواند از جمعیت گاو های گوشتی بکاهد.

اما کارشناسان این نگران خاصی از بابت این موضوع ندارند و بر این باور هستند که یک دام دار گاو شیرده خود را که درآمد پایدار و ثابت ایجاد میکند را برای فروش گوشت به کشتارگاه نمیفرستد.

آمار ها نشان میدهد در کشور سالیانه ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار راس گاو به کشتارگاه فرستاده میشوند که نسبت به سال های قبل و جمعیت گاو های موجود افزایش چشم گیری نداشته است.

واحد های تولیدی شرکت

شیرخام

شرکت کشت و دامپروری فکا با تولید بیش از ۶۰ هزار تن شیر خام در سال یکی از تولید کنندگان بزرگ در سطح کشور است.برنامه شرکت برای افزایش تولید شیرخام تا سقف ۲۰۰ تن در روز در سال ۹۸ دنبال خواهد شد

واحد فرآوری ژنتیکی گوساله نر

شرکت فکا با ظرفیت تولید ۳۰۰ راس گوساله نر با ارزش ژنتیکی بالا تنها مرکز تولید کننده این نوع محصول در خاورمیانه است.

واحد کود

ظرفیت تولید بیش از ۳۶۰ تن کود کومپوست در سال

 

وضعیت سودآوری شرکت

صورت سود و زیان زفکا از سال ۹۴ تا ۱۳۹۷/۰۹/۳۰

 

شرکت در ۹ ماهه سال ۹۷ یک جهش بزرگ در سودآوری را رقم زده است این در حالی است که با توجه به ثبات نرخ فروش شیرخام در سال های اخیر شرکت حدود ۱۹ تا ۲۰ میلیارد سود خالص کسب میکرد و از کسب و کار خود حاشیه سود ۲۳ تا ۲۹ درصدی داشته.

اما در سال ۹۷ با توجه به افزایش نرخ فروش شیرخام از ۱۴۴۰ تومان در هر لیتر به ۱۵۷۰ تومان رسیده است که در افزایش سودآوری شرکت نقش به سزایی داشته.

تلاطم های بازار گوشت قرمز باعث افزایش ۹۶ درصدی نرخ فروش گوساله نر شده که یکی از دلایل افزایش سودآوری زفکا در شش ماهه دوم سال است.

همچنین شرکت اعلام کرده است تغییر سیاست در سن فروش گوساله نر ( گاو گوشتی) درآمد بیشتری را نصیب شرکت کرده است. تولید سالیانه ۵۰۰ تن گوشت از گاو ماده نیز از جمله دلایل زفکا برای افزایش سودآوری در ۳ ماهه پایانی سال است.

روند سودآوری فکا

روند با ثبات سودآوری شرکت در سال های قبل با رشد قابل توجه همراه شده که دلایل آن ذکر شد. اما براساس داده های موجود و با فرض تداوم فروش شرکت و پایداری سطح نرخ های فروش میتوان انتظار سود ۱۲۷۴ ریالی به ازای هر سهم را از زفکا داشت. هرچند که روند فروش شرکت در گزارش های ماهانه دی ماه این عدد را تایید میکند اما باید منتظر ماند تا عملکرد شرکت در ۲ ماه منتهی به پایان سال ۹۷ را نظاره گر بود.

روند سودآوری شرکت فکا از سال ۹۴ تا پایان سال ۹۷

نتیجه گیری

شرکت کشت و دامپروری فکا با فروش ۹۰ میلیاردی خود در ۹ ماهه سال ۹۷ نشان داد در صورت ایجاد رقابت و آزاد سازی نرخ های فروش این صنعت میتواند جهش سودآوری خوبی را تجربه کند.

این موضوع زمانی اهمیت پیدا میکند که سرمایه ثبتی این دسته از شرکت ها عموما پایین است و سود بیشتر میتواند رفتاری اهرمی را در قیمت سهم به نمایش بگذارد.

بنابراین قیمت ۸۳۰۰ ریال برای عرضه اولیه این سهم نسبت به سرمایه ثبتی و ارزش جایگیزی و همچنین سودآوری شرکت عددی قابل قبول تلقی میشود.

همچنین ببینید

رکورد شکنی غشهداب در تولید و فروش

شرکت شهداب ناب خراسان ” غشهداب ” گزارش فعالیت منتهی به ۱۳۹۸/۰۲/۳۰ منتشر کرد. جزئیات …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *