دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸
خانه / آموزش بورس / تفاوت شمش، اسلب، بلوم و بیلت

تفاوت شمش، اسلب، بلوم و بیلت

محصولات فولادی بسیار گسترده و متنوع هستند اما سه محصول اصلی یعنی بیلت اسلب و بلوم یا شمش اصلی ترین محصولات فولادی هستند که مواد اولیه سایر صنایع پایین دستی است. در بخش کلید واژه تحلیل با این محصولات و مشخصات آنها آشنا میشویم

تفاوت شمش ، بیلت ، بلوم و اسلب

این ۴ محصول، کالاهای فولادی نیمه ساخته ( فرآورده‌های میانی نورد فولاد ) محسوب می‌شوند که برای تبدیل شدن به محصول نهایی بایستی یک یا چند مرحله‌ی دیگر فرآوری شوند. تفاوت این محصولات در ابعاد و شکل سطح مقطع آنهاست.

 1.  شمش (Ingot) :
  طول این محصول کمتر از ۲ متر است و ابعاد آن برای حمل و نقل فولاد و انبار کردن آن بهینه شده است. شکل سطح مقطع عرضی آن ذوزنقه شکل است.
 2.  بیلت یا شمشال (Billet) :
  بیلت بر خلاف شمش طویل است و سطح مقطع آن دایره یا مربعی با عرضی کمتر از ۱۵سانتیمتر (یا سطح مقطع کوچک‌تر از ۲۳۰ سانتیمتر مربع ) می باشد. بیلت از طریق ریخته‌گری مستقیم، اکستروژن (بیرون رانی) و یا از طریق نورد شمش بدست می‌آید. از بیلت بیشتر برای تولید میلگرد و سیم استفاده می‌شود.
 3.  بلوم یا شمشه (Bloom) :
  اگر عرض بیلت ( شمشال ) بیش از ۱۵سانتیمتر (یا سطح مقطع بیش از ۲۳۰سانتیمتر مربع ) باشد آن را بلوم می‌نامند و به همین دلیل معمولاً این دو کالا را در یک دسته (بلوم و بیلت) جای می‌دهند. از بلوم برای ساخت ریل، تیر آهن، قوطی، ناودانی، سپری و … استفاده می‌شود.
 4.  سلب یا اسلب یا تختال (Slab) :
  سطح مقطع اسلب بر خلاف بلوم و بیلت مربعی نیست بلکه مستطیلی است (معمولاً به ضخامت ۲۳۰ میلیمتر و عرض ۱٫۲۵ متر و طول ۱۲ ) . از اسلب برای ساخت ورقهای فولادی، صفحه و … استفاده می‌شود.

 

تصویر یک اسلب در خط تولید

 

تصویر بلوم در انبار

همچنین ببینید

همایش ” فضای اقتصادی ایران در سال ۱۳۹۸ ” برگزار شد!

همایش ” فضای اقتصادی ایران در سال ۱۳۹۸ “ با حضور جمعی از کارشناسان و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *