سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸
خانه / اخبار برگزیده / بازار ها به استقبال توافق رفتند!

بازار ها به استقبال توافق رفتند!

به گزارش بخش بین الملل فاندبوک، حدود ۲ سال که آمریکا و چین بر سر تجارت با یکدیگر جنگی همه جانبه را آغاز کردند! این جنگ بدون شلیک گلوله است اما از یک جنگ واقعی ویرانگرتر است زیرا بین دو ابر قدرت اقتصادی جهان شکل گرفته است.

موضوعات اختلاف بین چین و آمریکا

زمانی ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا برگزیده شد وضعیت تجارت بین آمریکا و چین را ” فاجعه بار ” دانست و معتقد بود آمریکا باید در مورد تجارت خود با هم پیمانان خود تجدید نظر کند.

او معتقد است چینی ها شغل و ثروت آمریکایی ها را به تاراج میبرند و کسری تراز تجاری آمریکا و چین گواه این ادعا است.

ترامپ در چند مرحله حدود ۲۰۰ میلیارد دلار تعرفه بر روی کالا های چینی ورودی به آمریکا اعمال کرد، چین در ابتدا سعی بر تقابل داشت اما پس از مشخص شدن جدیت دولت ترامپ در اصلاح وضعیت تجارت دو کشور، تن به مذاکره داد.

آمریکایی ها سه خواسته شفاف و روشن داشتند! اول اینکه چین از ادامه تضعیف نرخ یوآن به دلار خود داری کند زیرا این کار باعص ایجاد مزیت تجاری بسیار رقابتی برای کالاهای چینی در سطح جهان بود.

دومین خواسته آمریکا رعایت حقوق مالکیت معنوی یا همان کپی رایت توسط چینی ها بود. آمریکایی ها معتقد بودند چین برای گسترش تکنولوژی و صنایع خود از روی فناوری و کالاهای آمریکایی کپی برداری میکند.

سومین خواسته و اصلی ترین آن اصلاح قوانین تجارت بین دو کشور برای جبران بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار کسری تراز تجاری بین آمریکا و چین بود. این خواسته شاید اصلی ترین و مهمترین موضوع مذاکرات بین دو کشور باشد.

آتش بس ۹۰ روزه تمدید میشود؟

ترامپ و ژی دو ماه قبل در حاشیه اجلاس G20 برای جلوگیری از اختلافات و زیان های ناشی از جنگ تجاری توافق کردند طی ۹۰ روز آتش بس اعلام کنند و در این مدت مذاکرات فشرده را برای دستیابی به توافق مطلوب دو طرف ادامه دهند.

حالا این مهلت رو به اتمام است و تقریبا همه میدانند که دستیابی به توافقی جامع در پایان ۹۰ روز امکان پذیر نیست اما ترامپ در روز های گذشته اعلام کرد که این مهلت میتواند تمدید شود.

تامین خواسته اصلی آمریکا یعنی اصلاح قوانین و ساختار تجارت با چین میتواند این مهلت را تمدید و آتش این جنگ را خاموش کند.

مقامات آمریکایی عنوان کردند خرید کالاهای آمریکایی توسط چینی ها به هر میزانی که باشد برای آنها مهم نیست و تاثیری در روند مذاکرات نخواهد گذاشت آنها صرفا به دنبال اصلاح ساختار و دست یابی به مکانیزمی هستند که تجارت با چین را برای آنها سودآور میکند.

اما چین در این دور از مذاکرات راضی به خرید ۱٫۲ تریلیون دلار کالای با کیفیت آمریکایی شده است.

توافق یا معامله

شب گذشته ترامپ و معاون نخست وزیر چین در اتاق بیضی کاخ سفید با یکدیگر دیدار و گفت و گو کردند. در این دیدار نامه رئیس جمهور چین ” ژی ” به طرفین مذاکره قرائت شد. ژی اظهار امیدواری کرد که دو طرف تلاش خود را برای دستیابی به توافق در هفته آینده دو برابر کنند.

اما ترامپ در پاسخ گفت :

روابط ما با چین بسیار خوب است و مذاکرات روند خوبی دارد اما چه کسی میداند که توافق انجام میشود یا نه ؟

آمریکا و چین در تلاش هستند تا یک دیدار بین ترامپ و ژی در زمین گلف فلوریدا در اواخر مارس یعنی نزدیک به پایان مهلت ۹۰ روزه، ترتیب دهند.

بیم و امید پایان جنگ تجاری

در حالی که نماینده چین از احتمال بسیار زیاد حصول نتیجه بین آمریکا و چین سخن گفت، رابرت لایتیزر یکی از مذاکره کنندگان ارشد آمریکایی گفت : هنوز چند مانع بسیار بزرگ بر سر راه وجود دارد اما روند مذاکرات رضایت بخش است.

چراغ سبز ترامپ به تمدید مهلت ۹۰ روزه آتش بس خبر خوب برای بازار ها بود و امیدواری فعالان بازار را تقویت کرد. ترامپ گفت: اگر پیشرفت قابل توجهی را در روند مذاکرات داشته باشیم تمایل به تمدید این مهلت دارم!

ترامپ در واکنش به استفاده لایتیزر از کلمه تفهم نامه گفت :

تفاهم نامه برای من اهمیتی ندارد و به اندازه کافی الزام آور نیست من به دنبال یک قرارداد واقعی هستم! این واقعا یک دستوارد است.

 

همچنین ببینید

نبرد با تاکسی لندن و فروش سهام توسط مدیران ارشد ؛ دردسر های تازه اوبر

نبرد اوبر با تاکسی لندن تاکسی لندن یا Black Cab یکی از قدیمی ترین ناوگان …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *