جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸
خانه / اخبار برگزیده / افزایش تقاضای مس از طرف هند با توقف فعالیت ” وندانتا” !

افزایش تقاضای مس از طرف هند با توقف فعالیت ” وندانتا” !

توقف تولید هلدینگ معدنی ” وندانتا” در پهنه معدنی استرلاید واقع در ایالت تامیل نادو هند سبب افزایش قیمت جهانی مس در ابتدای سال ۲۰۱۹ شد!

حکم دادگاه عالی علیه “وندانتا”

در سالهای اخیر شکایات زیادی در ایالت تامیل نادو بر علیه فعالیت شرکت وندانتا به دادگاه عالی ایالتی هند رسیده است. معترضان به آلودگی های زیست محیطی ناشی از فعالیت کارخانه ذوب مس در این منطقه اعتراض دارند.

در سال ۲۰۱۳ با همکاری اداره محیط زیست این ایالت طرحی برای احیاء و بازسازی خسارات ناشی از فعالیت این معدن آماده شد و مقرر شد بخشی از درآمد تولید این کارخانه برای جبران آسیب های وارده به محیط زیست هزینه شود.

اما پس از گذشت ۵ سال همچنان تغییری در وضعیت آلودگی این منطقه اتفاق دیده نشد و این بار معترضان با خشونت خواستار توقف فعالیت این کارخانه شدند و در درگیری های بین روستائیان این منطقه و پلیس ایالتی دست کم ۱۳ نفر کشته شدند که نشان دهنده جدی بودن این جریان است.

جایگاه مهم معدن استرلاید در هند

هند تا سال ۲۰۲۰ به رتبه ششم از نظر تقاضای مس در جهان میرسد. هم اکنون حدود ۴۰ درصد از نیاز هند به مس از طریق هلدینگ وندانتا تامین میشود و مابقی نیاز وارد میشود.

وندانتا با تولید بیش از ۴۰۰ هزار تن کاتد مس در ماه جایگاهی بسیار مهم در صنعت این کشور دارد اما حالا با توقف فعالیت این کارخانه در ایالت تامیل نادو، هند مجبور است تمام نیاز خود را وارد کند.

این موضوع زمانی مهم میشود که بهای تمام شده تولید مس در این کارخانه بسیار پایین تر از تراز جهانی است و برای هند یک منطقه استراتژیک و تامین کننده اصلی محسوب میشود.

درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۸ بیش از ۹۰۰ میلیارد روپیه بوده که حاشیه سودی حدود ۵۰ درصدی دارد اما حالا با توقف فعالیت این مجموعه عظیم روزانه زیان زیادی را متحمل میشود.

رشد قیمت حهانی مس با افزایش تقاضای مس

در هفته های ابتدایی سال ۲۰۱۹ و با توقف فعالیت کارخانه وندانتا بازار آرام مس در بورس فلزات لندن با هیجان مواجه شد و قیمت مس از ابتدای سال ۲۰۱۹ بیش از ۲۵۰ دلار در هر تن افزایش یافت و به سطح

 

نمودار قیمت جهانی مس

 

طبق آخرین خبر ها از وضعیت این پرونده، احتمال بازگشایی مجدد کارخانه و فعالیت آن در ماه آوریل بسیار زیاد است. علی رغم مشکلات زیست محیطی و آلودگی های ایجاد شده در منطقه و مخالفت دادگاه محلی برای بازگشایی کارخانه، نیاز روز افزون هند به مس و حجم قابل توجه معدن استرلاید نمیتوان به راحتی از آن چشم پوشی کرد.

بنابراین دادگاه عالی هند با رد حکم دادگاه محیط زیست و محلی این کشور دستور داد تا مقدمات را برای بازگشایی مجدد کارخانه فراهم کنند. شاید اصلاحات جزئی و کاهش موقتی تولید بتواند آلودگی ناشی از فعالیت معدن را کاهش دهد.

افزایش واردات با توقف این واحد تولیدی

طبق انتظار مسئولان وندانتا می بایست براساس حکم دادگاه کارخانه از ماه آوریل تولید از سر گرفته شود اما مشکلات و درگیری ها باعث جلوگیری از این اتفاق شد.

وزارت صنایع هند اعلام کرد واردات مس و آلیاژ های مختلف آن در ماه مارس به بیش از ۶۶ هزار تن رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ۱۱۲ درصدی داشته است

همچنین ببینید

نبرد با تاکسی لندن و فروش سهام توسط مدیران ارشد ؛ دردسر های تازه اوبر

نبرد اوبر با تاکسی لندن تاکسی لندن یا Black Cab یکی از قدیمی ترین ناوگان …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *