دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
خانه / دسته‌بندی نشده / وساخت درگیر مشکلات قضایی!

وساخت درگیر مشکلات قضایی!

مجموع عمومی شرکت ساختمان ایران “وساخت” برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۰۶/۳۱ برگزار شد.

 

مهمترین نکات مطرح شده در مجمع وساخت

پروژه ظفر

  • پروژه ظفر به عنوان یکی از مهمترین پروژه های شرکت پس از ۱۵ سال همچنان گرفتار مسایل حقوقی و مالکیتی است. این پروژه در سال ۱۳۸۲ آغاز شد و بنابراین بود پس از تکمیل این پروزه شرکا به اندازه سهم خود از پروژه بهره برداری کنند. اما پس از کش و قوس های فراوان و تعطیلی پروژه در نهایت سال ۱۳۹۴ طی توافق بین شرکت ساختمان ایران، نوسازی و ساختمان تهران ( نوسا ) و شرکت رکیندژ مبنی بر فروش کامل پروژه به ساختمان ایران و علی رغم پیشرفت فیزیکی مناسب پروژه همچنان درگیری ما بین شرکا وجود دارد. با توجه به بهای تمام شده پایین این پروژه برای شرکت، سعی بر پیگیری و حل و فصل مشکلات هستیم.

بدهی بانکی

  • براساس مصوبه اخیر مجلس مبنی بر بخشودگی جرایم تسهیلات بانکی و عدم محاسبه سود تسهیلات به صورت مرکب امیدواریم بخش عمده ای از مطالبات ما با بانک ها به خصوص اقتصاد نوین تعدیل و تسویه شود.در یکی از فقره ها شرکت ۱۴ میلیارد تومان اضافه پرداخت به بانک سینا دارد که در حال مذاکره برای بازگشت این مبلغ هستیم.

پروژه کیش

  • پروژه کیش به عنوان یکی از پروژه های ارزنده شرکت نیز درگیر مشکلات قضایی است ! این پروژه که در زمان مدیریت وقت سازمان منطقه آزاد کیش تعریف شد پس از طی مراحل قانونی و پرداخت بخشی از مبلغ معامله، مدیریت وقت شرکت منطقه آزاد کیش از تحویل زمین خودداری کرد که متاسفانه پس از ۲ سال دعوی حقوقی و صرف بیش  از ۱٫۶ میلیارد تومان هزینه دادرسی همچنان درگیر طی مراحل قضایی هستیم. اما پروژه تعریف شده آماده و در صورت تحویل زمین قابلیت اجرا دارد.

پروژه پردیس

  • مدیرعامل شرکت در ادامه با اشاره به پروژه فاز دوم پردیس و مشکلات حقوقی آن گفت: علی رغم توافق با اداره مسکن و شهر سازی این پروژه متوقف شده و مقرر شده ۱۴ هکتار از زمین های پروژه به نام شرکت فرعی نوسا منتقل شود و پروژه آغاز گردد اما در این مورد با شرکت عمران پردیس در حال مذاکره هستیم

زمین خرمشهر

  • مدیرعامل درباره زمین ۱۵۰۰ هکتاری خرمشهر گفت: این زمین در سال ۱۳۸۲ به شرکت تحویل داده شد و شرکت توسعه عمران و سازندگی استان خوزستان برای بهره برداری و انجام کشت سرمایه گذاری انجام داد که متاسفانه به علت شوری خاک و عدم تامین آب شیرین برای شست و شوی خاک این زمین عملا بلا استفاده مانده و گروه تا فراهم شدن آب شیرین برای این زمین نمیتواند کشت را در این زمین آغاز کند.

تامین سرمایه نوین در نوبت عرضه در بورس

مدیرعامل درباره یکی از زیر مجموع های بزرگ و ارزشمند شرکت ساختمان ایران گفت: تامین سرمایه نوین است که مراحل پذیرش این شرکت در بورس سپری شده و در نوبت عرضه قرار گرفته است که امیدواریم در سال جاری وارد بورس شود

پرونده های قضایی و کندی فعالیت شرکت

سهامداران وساخت نسبت به تعدد بند های حسابرسی و به مشکل خوردن بسیاری از پروژه های شرکت در چند سال گذشته که منجر به زیان ده بودن شرکت در سه سال معترض بودند که در نهایت مدیرعامل شرکت با بیان اینکه در پرونده های مطرح شده شرکت با دستگاه های دولتی با مشکلات فراوانی مواجه است که متاسفانه بسیاری از آنها از سال های گذشته همچنان بلاتکلیف هستند.

شرکت ساختمان ایران تا به نتیجه رسیدن این پروژه ها به خصوص پروژه ظفر نمیتواند پروژه های متعدد دیگری را آغاز کند که همین امر باعث کندی فعالیت شرکت شده است.اما با تجربه سالهای گذشته یقینا سعی خواهیم کرد با برای دولت پروژه ای را آغاز نکنیم.

وی با گلایه از دستگاه های مسئول عنوان کرد؛ در پروژه لواسان بیش از ۶۰ هکتار زمین در اختیار شرکت به صورت قانونی قرار گرفت اما متاسفانه پس از هزینه بسیار زیاد و پیشرفت فیزیکی پروژه مشکلاتی از طرف دستگاه های دولتی و غیره برای ما به وجود آمد.

پایان راه شرکت های توسعه عمران در شهرستان

به گفته مدیران شرکت ساختمان ایران در دوره های گذشته مجموعه وزارت مسکن و به طور کلی دولت برای رفع مشکلات مسکن در کشور امتیازات زیادی برای فعالاین این حوزه در نظر میگرفتند!

در آن زمان نیاز دولت گسترش ساخت و ساز و فعالیت های عمرانی در شهر های دیگر بود که شرکت های توسعه عمران برای هر استان شکل گرفت و ماموریت آنها خدمات سرمایه گذاری و کارگزاری برای این رشته بود اما در حال حاضر که این توجه و امتیاز از طرف دولت وجود ندارد، شرکت های توسعه عمران استانی دیگر توجیح اقتصادی ندارند و ما به دنبال واگذاری آنها هستیم.

سومین مجمع بدون تقسیم سود

وساخت که در سه سال گذشته به دلیل زیان ده بودن نمیتوانست سودی میان سهامداران تقسیم کند در سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۰۶/۳۱ علی رغم اینکه وساخت توانایی پرداخت سود نقدی به ازای هر سهم ۲۲ ریال را داشت با مخالفت سهامدار عمده سودی میان سهامداران تقسیم نشد .

 

همچنین ببینید

نقشه سرمایه گذاری خارجی جهان در سال ۲۰۱۷

سرمایه گذاری های خارجی را میتوان اصلی ترین فاکتور برای پیشرفت یک اقتصاد در آینده …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *