دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
خانه / بازار جهانی / نقشه سرمایه گذاری خارجی جهان در سال ۲۰۱۷

نقشه سرمایه گذاری خارجی جهان در سال ۲۰۱۷

سرمایه گذاری های خارجی را میتوان اصلی ترین فاکتور برای پیشرفت یک اقتصاد در آینده دانست. کشور های صنعتی و پیشرفته با آزادسازی و پویایی اقتصاد راه ورود پول را هموار کرده اند و حالا برای توسعه بیشتر به پول بیشتر نیاز دارند.

رقابت آمریکا و چین در جذب سرمایه

طبق روال ۲۰ سال گذشته چین و آمریکا در تمام میدان های اقتصادی با یکدیگر به رقابت پرداختند. در بحث جذب سرمایه های خارجی آمریکا با ۲۸۵ میلیارد دلار پیشتاز سرمایه پذیری در جهان است و چین با بیش از ۱۳۶ میلیارد دلار در رتبه دوم است اما هنگ کنگ با ۱۰۴ میلیارد دلار در رتبه سوم قرار دارد!

اگر از این منظر نگاه کنیم چین پیشتاز جذب سرمایه گذاری خارجی در جهان به شمار میرود! به طوری که هنگ کنگ از استان های خود مختار چین که زیر نظر دولت مرکزی چین اداره میشود بیش از ۱۰۴ میلیارد دلار جذب سرمایه کرده است و اگر این مقدار را با سرمایه ورودی به چین جمع کنیم به عدد بیش از ۲۴۰ میلیارد دلار میرسیم که فاصله زیادی با آمریکا ندارد.

این آمار براساس آخرین اطلاعات رسمی منتشر شده تا پایان سال ۲۰۱۷ بدست آمده که دارای نکات جالب توجه زیادی از جمله حجم سرمایه گذاری عجیب در برخی مناطق جهان است.

نقشه سرمایه گذاری خارجی جهان در سال ۲۰۱۷

لیست ۱۰ کشور برتر در جذب سرمایه گذاری خارجی تا پایان سال ۲۰۱۷

  1. آمریکا : ۲۷۵٫۴ میلیارد دلار
  2. چین : ۱۳۶٫۳ میلیارد دلار
  3. هنگ کنگ : ۱۰۴٫۳ میلیارد دلار
  4. برزیل: ۶۲٫۷ میلیارد دلار
  5. سنگاپور : ۶۲ میلیارد دلار
  6. هلند : ۵۸ میلیارد دلار
  7. فرانسه : ۴۹٫۴ میلیارد دلار
  8. استرالیا : ۴۶٫۴ میلیارد دلار
  9. سوئیس : ۴۱ میلیارد دلار
  10. هند : ۳۹٫۹ میلیارد دلار

 

رشد عجیب سرمایه گذاری در جزایر ویرجین

جزایر ویرجین واقع در دریای کارائیب در نگاه اول منطقه بی نظیر برای گردشگران است. اما این جزیره تحت حاکمیت بریتانیا در سال ۲۰۱۷ موفق به جذب بیش از ۳۸ میلیارد دلار سرمایه خارجی شده است که با توجه به وسعت و جمعیت آن عددی بسیار قابل توجهی محسوب میشود.

گردشگری و بانکداری از مهمترین صنایع این جزیره کوچک در دریای کارائیب است! اگر جزایر کوچک و زیبا برای گردشگران بهشت روی زمین محسوب شود برای کارتل ها و سازمان های مافیایی بهشتی برای پولشویی محسوب میشود.

علاقه سرمایه گذاران به اتحادیه اروپا

در نقشه سرمایه گذاری خارجی در سال ۲۰۱۷ کشور ها فارغ از اتحادیه ها و منافع مشترک آنها به نمایش گذاشته شده اند.

اما اگر اتحادیه اروپا را یک کشور فرض کنیم مجموع سرمایه گذاری خارجی در این کشور بیش از ۲۹۸ میلیارد بوده است که نشان دهنده محبوبیت قاره سبز در نظر سرمایه گذاران است.

جایگاه ایران در جذب سرمایه خارجی

با توجه به اینکه این آمار براساس اطلاعات سال ۲۰۱۷ ساخته شده جایگاه ایران با گشایش های حاصل از برجام در منطقه خاورمیانه بهتر از عربستان عمان و قطر است اما همچنان میتوان عنوان کرد جذب سرمایه گذاری خارجی در ایران تناسبی با ظرفیت ها و توانایی کشور ندارد که نشان دهنده ضعف در این قسمت است.

به طور حتم این آمار در پایان سال ۲۰۱۸ و خروج ترامپ از برجام و بازگشت تحریم های گسترده به مراتب تغییر زیادی خواهد داشت.

نگاه ویژه به کشور های در حال توسعه

برزیل، هند، مکزیک و برخی دیگر از کشور های درحال توسعه نیاز مبرم به جذب سرمایه گذاری خارجی دارند!

آنها با اصلاح قوانین و ایجاد جذابیت در فضای اقتصادی کشور منابع لازم برای توسعه را جذب میکنند. اما در این میان هند به عنوان دومین کشور پرجمعیت جهان جایگاه ویژه ای در آینده اقتصاد دنیا خواهد داشت.

توسعه صنایع و بازار مصرف بسیار بزرگ این کشور میتوان رشد اقتصادی جهان را تحت تاثیر قرار دهد اما به نظر میرسد مدیران اقتصادی این کشور کار دشواری برای جذب سرمایه خارجی دارند به طوری که هند در سال ۲۰۱۷ با جذب ۴۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی رتبه ای نه چندان جالب در مقایسه با جمعیت کشور خود کسب کرده است.

اما در سمت دیگر برزیل با جذب بیش از ۶۲ میلیارد دلار، مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته است.

برگرفته از سایت howmuch

 

همچنین ببینید

گزارش نا امید کننده اشتغال در آمریکا

گزارش نا امید کننده اشتغال پس از رکوردشکنی گزارش ناامید کننده اشتغال بخش غیر کشاورزی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *