دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
خانه / تحلیل بنیادی / افت فروش شخارک؛ عجیب نیست اما نگران کننده است

افت فروش شخارک؛ عجیب نیست اما نگران کننده است

شخارک گزارش فعالیت دوره یک ماهه منتهی به ۱۳۹۷/۰۹/۳۰ را در سامانه کدال منتشر کرد.

افت فروش محصولات LPG طبیعی است

در این گزارش افت تولید و به خصوص فروش به وضوح دیده میشود! اما سابقه نشان داده که پتروشیمی خارک فروش محصولات LPG را با سیاست خاص خود انجام میدهد و تقریبا نمیتوان نظمی در مدل فروش این محصول مشاهده کرد.

اما وضعیت برای متانول فرق میکند و فروش این محصول در طول سال روالی نسبتا ثابت و مشخص دارد. با این حال تقارن شروع تحریم های آمریکا با افت فروش محصولات پتروشیمی نمیتواند خبر خوبی برای این صنعت باید بنابراین سه ماهه پایانی سال برای مشخص تر شدن مسیر شرکت ها حساس به نظر میرسد.

وضعیت تولید

مقدار تولید در آذرماه نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۳۱ درصدی داشته است یکی بیشترین کاهش مربوط به گروه LPG است اما تولید متانول مهمترین محصول تولیدی خارک نیز افت ۴ درصدی داشته است.

وضعیت فروش

افت ۴۱ درصدی فروش متانول نسبت به آذر ماه ۹۶ بدترین خبر برای خارک است اما همچنان مقدار فروش نسبت به سه ماهه ابتدایی سال بالاتر است. مقدار فروش متانول نسبت به آبان نیز افت ۵۰ درصدی داشته است.

فروش نا منظم LPG و افت فروش متانول باعث افت ۸۳ درصدی مبالغ فروش نسبت به آذر ماه سال قبل است! اما مهمترین دلیل کاهش مبلغ فروش کل کاهش فروش متانول است به طوری که ماه قبل مجموعا ۳۰۹ میلیارد تومان فروش به ثبت رسانده که از این مقدار بیش از ۱۸۷ میلیارد متعلق به فروش متانول بوده اما در آذر ماه فروش از کل فروش ۹۴ میلیاردی شرکت ۶۰ میلیارد مربوط به فروش متانول بوده. بنابراین افت ادامه دار فروش متانول برای شخارک دردسر ساز خواهد بود.

جدول عملکرد پتروشیمی خارک از ابتدای سال ۹۶ تا پایان آذر ۹۷

 

وضعیت تولید و فروش شخارک در دوره یک ماهه منتهی به ۱۳۹۷/۰۹/۳۰

 

نمودار نرخ فروش متانول و فروش کل شخارک تا پایان آذر ماه ۹۷

 

همچنین ببینید

فروش ۱۶۰۰ میلیاردی فملی در تیرماه ۹۸

جزئیات تولید و فروش فملی تا پایان تیرماه ۱۳۹۸ تولید تولید در تیر ماه روندی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *